PROJEKT POZAKONKURSOWY
I
Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie parczewskim(III)"
realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś Priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy Działanie 1.1 Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych
Projekt realizowany jest w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r.
Projekt realizowany jest zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 674 ze zmianami.) wraz z przepisami wykonawczymi.
Rekrutacja do projektu została zakończona.
W chwili obecnej realizowane są rozpoczęte staże.
Uczestnikiem projektu
mogła być wyłącznie osoba młoda w wieku 18-29 lat pozostająca bez zatrudnienia zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Parczewie spełniająca łącznie 3 warunki: pozostaje bez zatrudnienia, bez pracy, zarejestrowana w PUP w Parczewie jako osoba bezrobotna (dla której został ustalony I lub II profil pomocy), która nie uczestniczy w kształceniu i szkoleniu - tzw. młodzież NEET (zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET przyjętą w POWER 2014-2020).
Projektem zostały objęte tylko osoby pozostające bez zatrudnienia zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, tzn. wciągu czterech miesięcy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Przy czym, okres 4 m-cy, w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 roku życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia okres ten liczony będzie od dnia przystąpienia do projektu.
W ramach projektu realizowane były poniższe Zadania i działania:
Działania skierowane w ramach projektu to Instrumenty i usługi rynku pracy wynikające z Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wyłączeniem robót publicznych, odnoszące się do następujących typów operacji osi I osoby młode na rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój:
Instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (obligatoryjne) Dla każdego uczestnika obowiązkowo- udzielane przez pracowników Urzędu – doradców klienta na bieżąco
- Przygotowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD) dostosowanego do profilu pomocy zgodnie z art. 34a Ustawy,
- Kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe
Instrumenty i usługi rynku pracy służące zdobyciu doświadczenia zawodowego i rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia (fakultatywne) Dla każdego uczestnika jedna forma:
- - Szkolenia bezrobotnych w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej realizowane zgodnie z art. 40- 42 Ustawy.
- - Bon szkoleniowy realizowany zgodnie z art. 66k Ustawy.
- - Staże realizowane zgodnie z art. 53 1. Ustawy, który zgodnie z definicją z ustawy oznaczają nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
- - Bon na zasiedlenie - Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej realizowany zgodnie z art. 66n Ustawy
- - Przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 Ustawy
- - Bon stażowy realizowany zgodnie z art. 66l. Ustawy
Informacji o projekcie udzielają Doradcy klienta, lub koordynator projektu Kamilla Olek pok.6 tel. 83-3551630 wew.26